745. Türk Dil Bayramı kutlandı

745. Türk Dil Bayramı kutlandı

Köy meydanında düzenlenen programda konuşan Kaymakam Hökelekli, “Her harfi, her kelimesiyle milletimizin binlerce senelik mazisine tanıklık eden dilimiz, dün olduğu benzer biçimde bugün de bizi bir arada tutan ulusal değerlerimizin yarınlara taşınmasında en mühim gücümüz.” dedi.

Hökelekli, şu ifadeleri kullandı:

“Karamanoğlu Mehmet Bey’in biz torunlarına emaneti olan dilimizi yaşatmak en kutlu vazifemizdir. Yüksek ehemmiyete haiz bu vazifeyi ifa ederken, gençlerimize dilimize haiz çıkmamızın geçmişimize ve kültürümüze sahiplenmek olduğu şuuru kazandırılmalı, Türkçenin toplumsal, kültürel, sanat içerikli ve bilimsel alanda daha yaygın ve doğru kullanımı ve etkinliği artırılmalıdır. Koca bir çınar olan Türkçe’mizi bir tohum benzer biçimde bu kadim diyarda filizlendiren Karamanoğlu Mehmet Bey’i, dilimizin gelişmesi ve zenginleşmesine vesile olup ebediyete göçenleri saygı ve minnetle, dualarla anıyorum.”

Belediye Başkanı Sıkıntılı da 13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in meşhur fermanıyla Anadolu’da Türkçeyi resmi dil duyuru ettiğini ve Türkçenin bugünlere kadar gelmesine vesile bulunduğunu belirterek, “1997 yılından bu yana Balkusan köyünde bu gün bir bayram benzer biçimde kutlanmaktadır.” diye konuştu.

Dünyada birçok devlet olduğuna işaret eden Sıkıntılı, “Şu anda Avrupa’da 64’e yakın devlet var fakat 64 millet yok. Türk uygarlığı, dünya evveliyatına damgasını vuran en mühim medeniyettir. Iyi mi insanların kimlikleri var ise, kimliğinde detayları yazıyorsa milletlerin de kimlikleri vardır. Burada en mühim başlığımız, konuştuğumuz dildir. Dilimiz gelişmeye devam edecektir. Bayramımız mübarek olsun.” dedi.

Hemen sonra etkinlikte Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı okundu. Öğrencilerin Türkçenin özlü sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla geçiş yapmasının arkasından, halkoyunu gösterileriyle etkinliklerin bugünkü kısmı sonlandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.