Ahmet Misbah Demircan: 20 yıl ilkin hayaldi

‘Doğunun Kanatları’ başladı

Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın, Diyarbakır’da valilik ve büyükşehir belediyesiyle Mela Ehmedê Cizirî, Feqiyê Teyran ve Ahmedê Xanî adına düzenlemiş olduğu “Doğu’nun Kanatları” adlı etkinlik başladı. Tanıtım toplantısı Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde yapılmış oldu. Toplantıya Türk Tarih Kurumu Başkanı Birol Çetin, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç, TRT Kurdi Koordinatörü Kemal Gümüş ile Kütüphane ve Yayınlar Genel Müdürü Ali Odabaş katıldı.

Etkinliğin tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, yeni ve mühim bir etkinlik ile yolculuğa başladıklarını, belirterek, “Programında, Anadolu uygarlık ve irfanına yön veren zirve şahsiyetleri yarınlara taşımak istiyoruz. Yeni ve mühim bir başlangıçlardan biri olarak değerlendiriyoruz. Büyük şahsiyetlerin fikir, düşünce ve duygularını başta insanlarımız olmak suretiyle tüm insanlık için gün yüzüne çıkarmak istiyoruz” dedi.

Ahmedê Xanî, Mela Ahmedê Cezîrî ve Ahmedê Xanî, hakkında informasyon veren Ahmet Misbah Demircan, Kürtçe yapıt yazan 3 şahsiyetin önemine işaret etti. Demircan, geçmiş yıllarda yaşanmış olan sıkıntılara dikkat çekerek, bu mevzuda şunları söylemiş oldu: Yaşamın normali olan bu etkinlikler ülkemizin tanık olduğu sesiz dönüşümün tezahürüdür. Kürtçenin önündeki tüm engelleri kaldıran bu sesiz devrimin bir parçası olmak bizi gururlandırıyor. Programımızda hem Türkçe hem Kürtçe tebliğler dinleyeceğiz. Normalin ta kendisi olan bu etkinlikler 20 yıl ilkin hayaldi. Büyük uygar cesaret ile bugünlere geldik. Hak ve hakikat için beraber kanat çırpacağız. Bakanlığımızın Kürtçe etkinlikler için bugünlere kolay gelmedik.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Münir Karaloğlu da programın önemine işaret etti. Programın 2 gün süreceğini belirten Karaloğlu, “Diyarbakır’da 2 gün sürecek olan program ile medeniyetimizin büyük inşacılarını, 3 büyük şahsiyeti Diyarbakır’dan insanlığın dikkatine sunmuş olacağız. Bu şahsiyetleri sanatla alakalı, kültürel etkinliklerle anmış olacağız. Bakanlığımız ile yapacağımız protokol ile yeni Kürtçe kitapların basılmasını ve bunların okullar dâhil yaygın bir halde insanlara ulaşmasını sağlayacağız” diye konuştu.

‘Doğunun Kanatları’ etkinliğinin ilk programı 28 Nisan’da Dicle Üniversitesi’ndeki ‘Doğunun Üç Yıldızı’ başlıkla panelle başlamış olacak ve 3 oturum açık oturum yapılacak. Panelde sunulan Kürtçe ve Türkçe tebliğler kitaplaştırılacak. 30 Nisan’da ise Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde Feqiyê Teyran’ın eserlerinde yer edinen vakalar ve kahramanları mevzu alan Hüseyin Meşhur’nün fotoğraf sergisi açılacak.

30 Nisan Cumartesi günü Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla Sezai Karakoç Ķültür Merkezi’nde Kürtçe Klasik Eserler protokol imza töreni ‘Feqiye’den Tuale Sergi’sinin açılışı ve TRT tarafınca hazırlanan ‘İki Nehrin Buluşması’ adlı filmin gala programları icra edilecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.