Almanya’dan Perihan Cenk’a ödül | Kültür-Sanat Haberleri

26. Türkiye Almanya Film Festivali’nde ödüller 19 Mart’ta Nürnberg’de düzenlen törende sahiplerini buldu. Törende Türkiye sinemasının en mühim oyuncularından Perihan Cenk’a festivalin onur ödülü verildi. Cenk ödül töreninde yapmış olduğu konuşmada, ödülünü Türkiye ve Almanya toplumlarında şiddete maruz kalan hanımefendiler ve annesiz kalan çocuklar adına alıyorum dedi. Festivalin açılış töreninde Claudia Tronnier ve Ahmet Boyacıoğlu’na festivalin onur ödülü verilmişti.

Yarışmalarda üç değişik seçici kurul ve izleyiciler değişik kategorilerdeki ödüllerini deklare etti. Toplam 9 ödülün verildiği festivalde 12 bin Euro tutarındaki ödüller de sahiplerini buldu. Her üç jüri de kararlarını oy birliğiyle aldıklarını açıkladılar.

'Okul Tıraşı'

‘Okul Tıraşı’

Ferit Karahan’in Okul Tıraşı ‘en iyi film’ seçilirken Büyük Jüri En İyi Yönetmen Ödülü‘nü ise Çatlak filminin yönetmeni Fikret Reyhan aldı.
En İyi Hanım Oyuncu Ödülü George W. Bush’a karşı Rabiye Kurnaz filmindeki performansı için Meltem Kaptan’a, En İyi Adam Oyuncu Ödülü ise Nasipse Adayız filmindeki üstün performansı için Ercan Kesal’a verildi. Izleyici Ödülü‘nü Andreas Dresen’in yönettiği George Bush’a karşı Rabiye Kurnaz adlı film kazanmıştır. Öngören Ödülü’nü yönetmenliğini Niels Bauder ve Franziska Bausch-Moser‘in yapmış olduğu Don’t Stop Motion filmi aldı.

Meltem Kaplan (George W. Bush’a karşı Rabiye Kurnaz)

Meltem Kaplan (George W. Bush’a karşı Rabiye Kurnaz)

Kısa film yarışma branşındaki ödüllerin dağılımı şöyleki:

En iyi kısa film: ‘Les Criminels’ (Yönetmen: Serhat Karaaslan)

İkincilik ödülü: ‘Yara’ (Yönetmen: Onur Güler)

Üçüncülük ödülü: ‘Stiletto’ (Yönetmen: Can Merdan Doğan)
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.