Erdal Özyağcılar: 50’nci yıl kutlamasını istemedim

‘Sevmenin ötesinde aşığım’

Rol almış olduğu ilk film 1966 yapımı ‘Ölüm Tarlası’ydı.
Adı, Yaşar Kemal’in senaristliğini yazdığı, Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmin afişinde yer almamıştı.
Keza gene Atıf Yılmaz’ın yönettiği ‘Ah Güzel İstanbul’ ve ‘Balatlı Arif’in afişinde de o şekilde.

Afişinde adının yer almış olduğu ilk film, Parlak zeka Ökten’in yönettiği ‘Çöpçüler Kralı’ydı. Bu sırada kariyerinin 11’inci yılındaydı.
Günün sonunda beyazperde, tiyatro ve TV yapımlarıyla mesleğinin saygı duyulan isimlerinden biri.
Erdal Özyağcılar…

Canlandırdığı kişiliklerle rol almış olduğu yapımlara katma kıymet katan Erdal Özyağcılar, ‘Aynasız Haluk’ta ‘Yücel Amir’ için kamera karşısına geçti.
Tolgahan Sayışman’ın ilk yapımcılık emek harcaması olan filmi Bülent İşbilen yönetti.
Tolgahan Sayışman, Erdal Özyağcılar, Idrak Eke, Sarp Bozkurt ve Öznur Serçeler’in başrollerini paylaşmış olduğu polisiye – güldürü türündeki ‘Aynasız Haluk’un senaristliğini Makbule Kosif ile Gülsev Karagöz yazdı.

Erdal Özyağcılar, konuk olduğu Habertürk HT Stüdyo’da ‘Aynasız Haluk’un kendisi için niçin hususi bir proje olduğundan, 50’nci sanat yılı kutlama teklifini kabul etmeme nedenine kadar birçok mevzuda açıklamada bulunmuş oldu.

Yeni filminiz ‘Aynasız Haluk’, sizi hangi yönleriyle etkiledi?
‘Aynasız Haluk’un ek olarak şöyleki bir özelliği var; Tolgahan Sayışman’ın medya hayatına girmesi, ilk yapımcılığı, ilk filmi. Biz onunla bundan ortalama 14 yıl ilkin bir alınyazısı birliği yaptık. ‘Elveda Rumeli’ dizisini çektik, üç yıl beraberdik. Bayağı bir ağabey – kardeş hatta baba – oğul şeklinde bir ilişkimiz de oldu. Fazlaca efendidir ve kıymetli bir arkadaştır. İyi ki ‘Elveda Rumeli’ ile bu dünyaya adım attı. Güzel de oldu. Birikimleriyle bu şekilde bir yapım şirketi açarak medya hayatına girmiş olduğu için de kutlanacak bir şeydi.

Senaryoya kesinlikle katkınızın bulunduğunu düşünüyorum. O şekilde mi?
Senarist arkadaşlarla birazcık üstünde çalıştık doğal. Olmuştur herhalde. Hep birlikte bu şekilde bir yola çıktık, güzel de bir iş oldu. Teknik anlamda da prodüksiyonumuz oldukça iyiydi. Son olarak teknolojiye haiz kameralarla çekim yapılmış oldu. Renk kalitesi oldukça iyi, doğrusu dünyanın her yerinde kolaylıkla oynayabilecek bir film oldu. Güzel oldu.

Erdal Özyağcılar, Habertürk HT Stüdyo'da Mehmet Çalışkan'ın konuğu oldu.

Erdal Özyağcılar, Habertürk HT Stüdyo’da Mehmet Çalışkan’ın konuğu oldu.

‘Yücel Amir’ karakterinizden söz eder misiniz?
Filmi Antalya’da çektik fakat benim İstanbul’da da sahnelerim vardı. Evet, ‘Yücel Amir’i oynuyorum. Birazcık sinirli ve gerginim. Zira bunlar daima kendi başlarına buyruklar fakat iyi polisler. ‘Haluk’a oldukça kızıyorum fakat çok da fazla seviyorum. Onun yeri bende başka. ‘Sarp’ birazcık saf. Ben de ona göz kulak olsun diye vermişim fakat o da saf çıkıyor. O vakaları derleyip toparlamak bana düşüyor. Ben de ne kadar onların yakınında olabilirim? En sonunda operasyona ben de katılıyorum. Orada “tebdili giyim yapalım” diyorum. Arap giysileri giyiyoruz. Ben doğal yüzümü silecek zaman olmadığı için bir de ses bantları var, o Arap giysisiyle, “şunu şöyleki yap, bunu bu şekilde yap” diyorum. Yaptıklarım olmuyor, terslikler oluyor. Orada bana ilişkin bu şekilde bir sahne açıldı. O da oldukça güzel olmuş. Neticede, klasik anlamda uyuşturucu baronları yakalanıyor. Hikâyemizin mevzusu bu. Fakat burada bir vaka daha var, o da ilgi çekici bir vaka. Benim yanımda çalışan ‘Haluk’, bayağı kendini salıvermiş, bir evlilik yapmış, kızı var, yiyecek yemeyi oldukça seviyor. Daha doğrusu birazcık da kahrederek mi yiyor? Her neyse. Şişmanlamış bu şekilde bir adam. Operasyonu yapmamız için Antalya’ya gitmemiz gerekiyor. Orada da sunucu var, bakıyoruz, buna benziyor birazcık fakat sakal var, göbek var. “Ne yapacağız?” deniyor. Tv yıldızının bir menajeri var. Idrak oynuyor, o da oldukça güzel bir karakter çizdi. Biz o sürekli sandviç yiyen herifin kıllarını söküyoruz, zayıflatma korsesi takıyoruz, sakalını kesiyoruz. Biz onu o şekilde kullanıyoruz. Diğer adamı da yanımıza alıyoruz ve diyoruz ki; “Senin yerine o çıkacak.” Bu şekilde bir yer değişiklik yapma esprisi var. Orada da Tolga iki değişik karakteri oldukça güzel oynadı. Ve biz bu şekilde operasyona gidiyoruz.

‘Aynasız Haluk’un seyircilerde iyi mi bir izlenim oluşturmasını umuyorsunuz?
Vallahi ‘Aynasız Haluk’ kendi içinde esprisi olan bir film. Kendi polis dünyası içinde bir polisi başka bir polis haline sokma durumu ilgi çekebilir. Bir operasyon var, kendi polis kimlikleri, amirleriyle olan ilişkileri, kendi hususi hayatları var. Tolga, ikinciyi de çekmek istiyor, oraya da çengeller atıldı. Kendi içinde draması olan bir polisiye – güldürü filmi. Temiz ve teknik anlamda oldukça iyi çekilmiş bir film. Resimler ve ritmi oldukça iyi. Yönetmenimiz Bülent oldukça iyiydi. O ritmi oldukça güzel elde etti. Bu şekilde filmler çekilmeli.

Siz ilk filminizi 1966’da çektiniz değil mi?
Evet, ‘Ölüm Tarlası’.

Erdal Özyağcılar, 'Ölüm Tarlası'nda 'Şükrü'yü canlandırdı.

Erdal Özyağcılar, ‘Ölüm Tarlası’nda ‘Şükrü’yü canlandırdı.

1966’dan 2022’ye kadar geçen zamanda doğrusu 56 yıl içinde yaptıklarınız sizi doyum ediyor mu? Yoksa “keşke şunları da yapsaydım” diyor musunuz?
Her işimden oldukça doyum oldum. Keşkelerim asla olmadı. Zira ben birazcık kadere inanan bir insanım. İşimi oldukça seviyorum. Eğer o olmuşsa, o olmuştur. “Şu şekilde olsaydı, bu şekilde olsaydı” diye eskide kalmayı sevmiyorum. Biz ileriye bakıyoruz, yeni işlere bakıyoruz, mutluyuz.

Kariyerinizin 50’nci yılı için hususi bir kutlama yapılmasını ister miydiniz?
Yok, onu asla sevmem. Fatih Aksoy teklif etti, “Ağabey, gel sana bir 50’nci yıl kutlaması yapalım” dedi. Kabul etmedim.

Niçin, güzel olmaz mıydı?
Sevmiyorum, asla sevmiyorum. Ne gerek var? Ben o şekilde bir şeyi sevmiyorum. O şekilde bir simgeleşmeyi sevmiyorum. Bırak insanoğlu kendi kafalarında parmak hesabıyla öğrensinler.

Aslına bakarsanız ‘Duayen’, meslekteki en yaşlı şahıs demek değil midir?
Vallahi, ‘duayen’ bence bu işin bilimsel nitelikli yanını da bilen bir insandır. Adam, oyuncu olur fakat belirli bir bilimsel nitelikli ünvanı olması da lazım. Bir yerde yüksek tiyatro lisanslı hoca, profesör olması lazım ya da doçent. “Yaşlıysan duayensin” diye bir şey yok doğrusu. Benim kafamdaki duayenin karşılığı; hem iyi oyuncu, hem yıllarını vermiş, hem de bilimsel nitelikli bir yanı olacak.

Mesela Haldun Dormen…
O duayen işte. Zira tiyatro kurdu, rejiler yapmış oldu, kitapları var, derslere de giriyor. Tamam, o duayen fakat ben oyuncuyum. Benim esasen Instagram hesabımda da o şekilde yazıyor, oyuncuyum.

Niçin sanatçı değil de oyuncu yazıyor?
Oyuncu da sanatçı işte, oyuncuyum ben. Benim sanatçı olup olmadığıma halk karar veriyor. Ben oyuncuyum ve güzel şeyler oynuyorum.

Ortalama yarım yüzyıldır tiyatro yapıyorsunuz. Günümüzdeki tiyatroya ilgiyi iyi mi değerlendirirsiniz? Sizce tiyatroya ilgi niçin artmıştır?
Fazlaca iyi. Aslına bakarsanız tiyatro içinde ne olduğu anlamında duran bir şey değil. İnsanı insana özetleyen bir sanat dalı ve gelişiyor doğal. Toplumların kendi içinde yaşadıkları süreç içinde de daha süratli gelişiyor. Gençler tiyatroyu daha değişik ele alıyorlar. Daha oldukça üstünde duruyorlar. Yurtdışına çıkıyorlar, geliyorlar, oyunlar izliyorlar. Sahne üstünde seyircilerle olan o kontakt o denli büyüleyici bir vaka ki beyaz perdede yada dizide bu yok fakat tiyatroda var. Bunun büyüsü oldukça mühim. Bir de doğal Haldun Taner’in söylediği şeklinde “Bizim işimiz iki kalas bir heves”. O da işi tetikleyen bir vaka. Fazlaca güzel tiyatro grupları var. Bizim de sekiz senedir bir tiyatromuz var, kızım Zeynep’in kurduğu Tiyatro Martı…Şu anda beşinci prodüksiyonunda, Zeynep’in hem yazdığı hem oynadığı ‘En Güzel Parçam’ adlı bir oyun var. Bir arkadaşı yönetmenliğini yapıyor.

‘Hoş Geldin Boyacı’ adlı oyununuz da büyük ilgi görüyor…
Evet, ‘Hoş Geldin Boyacı’nın dokuzuncu yılı. Oyuna esasen talep vardı fakat şu son iki senedir o seyretme talebi ikiye katlandı. Ben de şuna bağlıyorum, bizim fazla reklamımız olmuyor, gazete reklamları kalktı artık. Fakat bu sekiz yıl içinde sahnemizi, gelip bizim oyunumuzu seyredenler o denli mutlu o denli memnun ayrılmışlar ki onlar, onlara söylemiş, bu yedi – sekiz senenin birikimiyle son iki senede vaka patladı. Oyunun reklamını izleyiciler yapmış oldu.

'Hoşgeldin Boyacı'da Erdal Özyağcılar, Berna Laçin ve Gözde Çetiner rol alıyor.

‘Hoşgeldin Boyacı’da Erdal Özyağcılar, Berna Laçin ve Gözde Çetiner rol alıyor.

Oyunu seyredip başkalarına tavsiye eden oldukça kişiyi gördüm.
Kulaktan kulağa fısıldamalar da oldu. Bir de doğal Donald Churchill’in güzel oyunlarından biri. Donald Churchill bununla birlikte dizi, film senaristi. Aile ilişkileriyle ilgili komedileri de var. Hâlâ sağ, biz hep “çağıracağız” diyoruz fakat çağıramıyoruz. Bir de korkuyoruz, üç buçuk saatlik şeyi biz daha da aşağıya indirdik. “Benim oyunumu ne hale getirdiniz?” demesin. Neşeli de bir oyun. Aslına bakarsak bizim burada en oldukça güvendiğimiz Zeynep’in yazdığı ve yönettiği ‘En Güzel Parçam’ oyunu. Kulaktan kulağa bayağı bir ses getirdi. Değişik bir hikâye. Bir kadının suni zekayla aşkını konu alıyor. Fakat hem hanım tarafınca hem adam tarafınca konu alıyor. Dans ediyor, şarkı söylüyor. Oradaki tüm eşyalar konuşuyor. Örneğin buzdolabını ben konuşuyorum, kahve makinasını eşim Güzin konuşuyor. Bilgisayar ortamındaki suni zekâyı insanlara sunan üst düzey yöneticiyi de Berna Laçin konuşuyor. Hatta Berna’nın sözleri gülme ve alkış alıyor. Arkadaşları katılıyor, onları ekrana veriyoruz, o dönemin teknolojisi olarak veriyoruz. Danslı, şarkılı, hanımı özetleyen fakat hanımı salt feminist yanıyla değil hanım olarak özetleyen bir oyun. Zeynep, kadının istekleri, gereksinimleri, zaafiyetleri ve zayıflıklarını özetleyen oldukça güzel bir metin yazdı. Ben esasen Zeynep’in kabiliyetini biliyorum fakat metnine bayıldım. Okan Bayülgen de seyretmiş ve “Zeynep, bunu derhal İngilizce, Fransızca, Almanca’ya çevirttirelim”. Bu dünyanın her yerinde oynar” demiş. Hakikaten o şekilde.

Zeynep Özyağcılar, yazdığı iki perdelik oyunda tek kişilik performans sergiliyor.

Zeynep Özyağcılar, yazdığı iki perdelik oyunda tek kişilik performans sergiliyor.

Projelendiriyor musunuz?
Şimdi yapılıyor, yollayacağız. Hakikaten o şekilde, dünyanın her yerinde oynayabilecek içinde ne olduğu olan bir metin. Fazlaca güzel yazdı, metin oldukça sağlam. Zeynep de oldukça güzel oynuyor. Aslına bakarsanız kendisi şu anda 18 senelik Devlet Opera ve Balesi’nde bale eğitmenliği yapıyor, çağıl dansçı.

Türk sinemasının durumunu iyi mi değerlendirirsiniz? Pandemiden ilkin Türk filmleri yabancı filmlerden daha oldukça izleniyordu. Bu durumun devam edebilmesi için neler yapılmalı?
Gene o şekilde. Fazlaca güzel filmler çekiliyor. Daha oldukça bizim hikâyelere doğrusu Türk hikâyelerine, trajik iskeleti daha sağlam işlere yer verilmesi gerekiyor. Örneğin geçen gün bu işleri bilen bir arkadaşla konuşuyorduk, dijitale Disney de giriyormuş şimdi. “Ağabey ben bir şey öğrendim, bunlar burada ucuz emek olduğundan gelmiyorlar. Bunlar hikâye arıyorlar, Anadolu hikâyesi, Mezopotamya hikâyesi arıyorlar” dedi. Aslolan işin altı o.

Anadolu hikâyelerini yabancıların çekmesini / çekecek olmasını iyi mi yorumluyorsunuz?
Çekerlerse çeksinler. Anadolu hikâyesini ne hale getirecek ki? Aslına bakarsanız onlar çarpıcı hikâyeler arıyorlar. İlla bir Türk yapım şirketi tarafınca çekilecek diye bir kaidesi olması imkansız. Onlar da o şekilde çok da fazla iyi para yatırıyorlar, prodüksiyonları da o şekilde. Bir de dünyaya yayılma politikaları var. ‘Deli İbrahim’in yazarı Turan Oflazoğlu ile konuşmuştuk, Osmanlı’da ‘Kösem’ diye bir hikâye var, hem ‘Deli İbrahim’ var orada hem de ‘Cinci Hoca’ var. Bugün tarihe baktığımız süre devlet idaresine el atmış bir ‘Rasputin’ bir de ‘Cinci Hoca’ var. Orada ‘Kösem’ var. Osmanlı tarihinin ‘Vampirella’sı… Bir oğlunu öldürüyor, bir oğlunu getiriyor. Orada ‘Deli İbrahim’ var, deli mi deha mı olduğu hala belli olmayan bir padişah. Bu tarihte mevcud bir şey. Bu güzel bir senaryo ile film yada dizi yapılsa alır götürür. Bunun şeklinde şeyler.

Niçin asla yapımcılık da yapmayı düşünmediniz? 
Asla düşünmedim. O oldukça değişik bir şey, oldukça değişik bir şekil, zor bir iş. Geçen Tolgahan ile konuşuyoruz “ağabey, ne zor işmiş” diyor. “Sen artık işin içine girdin, zor iş falan deme, devam et” dedim. “Devam edeceğim” dedi. Fakat ben yapamam.

“Tüccarlığı yapamam” diyorsunuz…
Hayır, yaparım da bana ek olarak bir prodüktör lazım. Ben ortağı olayım onun fakat o yapsın. Ben, insanlarla konuş, oyuncularla konuş, senaristleri topla… Yapamam.

Ustalık döneminizle ilgili neler hissediyorsunuz?
Ustalık değil, o değişik bir şey. Mustafa Alabora benim oldukça iyi dostumdur. Müjdat Gezen’de hocalık yaparken “sen de gel” diye bana oldukça ısrar etti. Ben orada bu şekilde ders biçiminde haftanın bir günü gitmekten oldukça işin içinde, sözgelişi bir takım çekerken, bir film çekerken orada o arkadaşlara eğer onlar da bana saygı duyarlarsa destek olmak isterim. Ek olarak benim söylediklerim yüzde yüz de doğru olmayabilir.

Şabaniye (1984)

Şabaniye (1984)

Fakat sizin ağzınızdan çıkan her söz ya da bir karakteri canlandırma beceriniz bir ders gibidir.
Fakat işte ben orada mutlu oluyorum. Orada pratiğin üzerindesin. Örneğin bir çok arkadaşa hep söylerim, “Ne olur bakın, benim birikimimle ilgili bir şeyiniz var ise benim için problem değil, benim karavanım yirmi dört saat açıktır. Gelin sahnelere birlikte bakalım” derim. Örneğin ben o arada ona birikimimle bir şey verdiğim süre, ben onu dizide seyredip de “vay” dediğimde eğitim olur, pratiği de var. Ben orada seviyorum, orada oldukça var, oldukça oluyor.

Siz kimi / kimleri usta olarak bellediniz?
Her ülkenin kendi tarihinde gerek güzel sanatlar olsun gerek mimari olsun, edebiyat olsun o dönemde uzun yıllara mâl olacak bazı adlar çıkıyor. Örneğin bir Yaşar Kemal’imiz var değil mi? Bir Nazım Hikmet’imiz var. Benim dönemimde konservatuvara girdiğim süre oldukça talihli bir dönemdeydik. Yıldız Kenter sahne hocamızdı. Melih Cevdet Anday Türk Dili ve Edebiyatı dersine giriyordu, Ahmet Kutsi Tecer, Sabahattin Kudret Aksal da ders veriyordu. Haldun Dormen de derslere girerdi. Ben bu şekilde bir eğitim aldım.

‘Geceye Selam’ müzikalinin oyuncu kadrosu; Mustafa Alabora - Erdal Özyağcılar - Kaya Sensev - Haldun Dormen - Gafur Uzuner (1981)

‘Geceye Merhaba’ müzikalinin oyuncu ekibi; Mustafa Alabora – Erdal Özyağcılar – Kaya Sensev – Haldun Dormen – Gafur Uzuner (1981)

Hocalarınızı göz önünde bulundurursak…
O tarihte, Tanrı oraya yazmış seni. “O şekilde şu yaşa kadar olacaksın, konservatuvara gireceksin, bu hocalar olacak”… Bu alınyazısı midir, nedir? Bir halde şekillenmiş vaka. Örneğin ben buradan oldukça şey kazandım. Onun ötesinde doğal. İkinci sınıftaydım, bu sefer biz Yıldız Hanım’ın oyuncusu olarak üç dört dost küçücük rolleri orada oynuyorduk.

Kenter Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu’nda yetiştiniz değil mi?
Dormen Tiyatrosu. O arada ben oynuyordum. ‘Yer Demir Gök Bakır’ oynuyordu. Haldun ağabey “Bak burada bir rol var, bu sana oldukça güzel olur. Oynar mısın?” dedi. “Olur, oynarım” dedim. Orada da oynadım. Bizim nerede ise her günümüz sabah konservatuvar öğleden sonrasında da tiyatroda geçerdi, esasen matineler akşam saat 6’da başlıyordu. Haldır haldır tiyatroya geliyorduk. Cahit Irgat, Erol Iyi sabahlar, Altan Erbulak, Metin Serezli, Haldun Dormen, Nisa Serezli… Say say bitmez. Ben iki konservatuvar bitirdim. Zira oralar da birer konservatuvardı.

Bu şekilde bir ekibin içinde olmayı bırakın, ekibe dışarıdan bakmak bile insana neler kazandırır..
Altan ağabeyin bazı oyunlarını dört kere, beş kere seyrederdik. Erol ağabeyin oyunlarını da o şekilde… Bir de hepsiyle ağabey – kardeş ilişkisindeydik. Kulisimiz vardı, oradan onların yapmış olduğu bir espriyi yada onların oynadığı oyunların hepsini seyrediyorsun, ağabey -kardeş ilişkisine giriyorsun. Akşam yiyeceklere çıkıyorsun, onların bilgilerini alıyorsun. “Şunu şöyleki yap, bunu bu şekilde yap” derlerdi. “Aman bir şey desin” diye bekliyorsun. Doğrusu o da benim için ikinci bir konservatuvar oldu. O oldukça mühim bir şey. Bu kadar isim saydım, en aptal bile o her isimden beş şey öğrense, elli şey biliyor anlamına gelir.

Erdal Özyağcılar, 'Yılanların Öcü'ndeki 'Haceri' karakteriyle 1986'da Altın Portakal kazandı.

Erdal Özyağcılar, ‘Yılanların Öcü’ndeki ‘Haceri’ karakteriyle 1986’da Altın Portakal kazanmıştır.

Sizi nerede ise her tiyatro prömiyerinde, film galasında görüyorum. Bu kadar enerjiyi iyi mi buluyorsunuz?
Bir oyuncu yalnız kamera önünde değil kendi hususi yaşantısında da ustalaşmış olmalı. Zira sahneye çıkıyoruz, kamera önüne geçiyoruz. Doğal o mevzuda aile oldukça mühim, sevgili eşim Güzin’e buradan öpücükler yolluyorum. Kızım da esasen meslektaşımız. Oğlumuz var, bizlere dışarıdan destek veriyor, kimya mühendisi, bir firmanın CEO’su. İki de torunumuz var. Minimum sekiz – dokuz saat uyurum.  Yememe – içmeme mümkün olmasıyla birlikte dikkat ederim. Bazen sigarayı bırakırım, yirmi yıl sigarayı bıraktım… Sigarayı bırakırım, puro içerim, sıkılırım sigara içerim, 6 ay ikisini de bırakırım. İsmet Paşa şeklinde… Biliyorsunuz ki, “Ben Mart’a kadar içeceğim, nisanda bırakacağım. Yılbaşı’nda yine başlayacağım” diye kendine tarih koyarmış. Ben o taraftan birazcık İsmet Paşa’yım. Öğlen uykularımı aksatmam fakat setin programını bozacak şekilde değil. Setin programına gore kendimi ayarlarım. Bir de işimi oldukça seviyorum. Sevmek değil aşk şeklinde bir şey. Bir insanoğlunun içine aşk ulaşınca, âşıklar enerjik olur ya…

Güzin Özyağcılar - Zeynep Özyağcılar - Erdal Özyağcılar

Güzin Özyağcılar – Zeynep Özyağcılar – Erdal Özyağcılar

İşini seven insan asla yorulmaz…
Âşık olanlar… Ben aşığım. Bir de o var. Sevmenin ötesinde bir şey, sette oldukça mutlu oluyorum. Bir de o birlikteliği oldukça seviyorum. Örneğin ben oynarken iki üç kamera oluyor, her provada benim gözüm kameramanlardadır. Zira beni ilk kere onlar seyrediyorlar o yüzden de gözüm oradadır.

Onların tepkisini ölçüyorsunuz…
Onlar, orada oturanlar da benim seyircilerim. O heyecanı da yaşarım. Rolüme çalışırım, gider yönetmenimle konuşurum. Sonrasında yönetmenime, “sen beğenmezsen, ben bunu iki – üç türlü de oynarım, ben gazoz şişesine girip çıkan bir oyuncuyum” derim. O da rahmetli Ercan Yazgan’ın lafıydı. “Biz gazoz şişesinin içine girer çıkarız, o şekilde oyuncuyuz” derdi. O da keyif veriyor doğal, yönetmene de keyif veriyor. Keyif alıyorum. Orası benim çocuk bahçem şeklinde. Oradaki insanoğlu da benim çocuk bahçesinde oynadığım dostlarım. Kum havuzunda oynuyormuşuz şeklinde. O şekilde bir hissi var. Her insanın de işine saygılıyımdır. Örneğin derim ki “dostlar istediğiniz kadar ışık provası yapın, kamera provası yapın” asla gocunmam.

Sizde asla kapris yok…
Hayır, fakat şöyleki bir şey var; orada tek başına değilsin. Orada işlerini yapanlar da “ya dizide ışık da oldukça güzeldi, kamera da oldukça güzeldi” denmesini bekliyor. Ben prova yapmayı oldukça severim fakat çekim olduğu süre bir, iki, üç… Dördüncüsü bende yok. Zira sıcaklığı bozuluyor. On kere prova yapayım fakat beni bir, iki, üçte çeksinler. Bir olmadı tamam, iki olmadı, üç olmadı o da tamam fakat dördüncüde o süre notalı oynamaya başlıyorum. Anlatabildim mi? Olmuyor. Onun için ben bolca prova yaparım. Aslına bakarsanız mantığına da uyuyor, her insanın ışığı, kamerası yerinde olduktan sonrasında bir, iki, üç kere da bastırıp gidiyorum.

Aslına bakarsanız kamera önüne dört dörtlük bir halde geçiyorsunuzdur…
Evet, ezber olayımı eski Türk filmi dönemlerinden beri yaparım. Hatta o zamanlar ezber diye bir şey yoktu, suflör vardı. Bana hep gelirlerdi “Erdal ağabey tamam sen tiyatrocusun, ezberliyorsun fakat bizim ekmek paramızla oynama” derlerdi. “Tamam, sen ver, ben gene ezber oynarım” diyordum. Onlar gene veriyorlardı fakat ben ezber oynuyordum.

Erdal Özyağcılar, 'Kral' adlı tiyatro oyununda eşi Güzin Özyağcılar ile birlikte rol aldı.

Erdal Özyağcılar, ‘Kral’ adlı tiyatro oyununda eşi Güzin Özyağcılar ile beraber rol aldı.

Her insanın sizin şeklinde olması umuduyla. Başka söylemek istediğiniz neler vardır?
İnsanlar tiyatroya, edebiyata, güzel sanatlara birazcık yüreklerini açarlarsa daha mutlu olurlar. Güzel oluyor, tiyatro arttı, filmler arttı, kitap okuma oranı arttı.

Ayağınıza sıhhat, teşekkür ederim.
Ben teşekkür ederim. Stüdyonuzun video editörleri Caner Arıpişirici ve Yiğit Karaduman’a da teşekkür ederim.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.