Farah Zeynep Abdullah: Kısacık ömrüne oldukça şey sığdırmış bir kızın

Bergen hologram ile galada

‘Bergen’in başrol oyuncuları Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu, Tilbe Saran, Nergis Öztürk, Arif Pişkin, Ahmet Kayakesen, Ali Seçkiner Alıcı ile yönetmenler Mehmet Binay ve M. Caner Alper kırmızı halıya filmin geçmiş olduğu devrin ruhunu yansıtan filmdeki klasik otomobillerle gelmiş olarak galaya yoğun ilgi gösteren basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Farah Zeynep Abdullah: Tamamımız oldukça heyecanlıyız, dört gözle umuyorum. Ümit ederim seversiniz, hakikaten gönlümüzü koyduk ortaya. Bergen’in yalnız ‘Acıların Hanımı’, ‘Arabeskin Kraliçesi’ olmadığını göstermek istedik. Caz kulübünden başlayıp bambaşka bir müzikal yolculuğu olan Belgin Sarılmışer’in hikâyesini anlatıyoruz aslen, Bergen olma hikâyesini, bir kadının var oluşunu anlatıyoruz. Hayalleri olan, kısacık ömrüne oldukça şey sığdırmış bir kızın yaşamını anlattık. Umarız beğenirsiniz.

Ahmet Kayakesen-Ali Seçkiner Alıcı-Nergis Öztürk-Erdal Beşikçioğlu-Caner Alper-Farah Zeynep Abdullah-Mehmet Binay-Almina Kahraman-Tilbe Saran-Hira Şahin-Vurgun Adalayı-Müfit Aytekin-Arif Pişkin

Ahmet Kayakesen-Ali Seçkiner Alıcı-Nergis Öztürk-Erdal Beşikçioğlu-Caner Alper-Farah Zeynep Abdullah-Mehmet Binay-Almina Kahraman-Tilbe Saran-Hira Şahin-Vurgun Adalayı-Müfit Aytekin-Arif Pişkin

Erdal Beşikçioğlu: Kadının var oluş hikâyesini göreceğiz bu filmimizde. O yüzden benim için oldukça değerliydi. Farah’la birlikte Bergen şeklinde bir karakterin yeniden hayata dönmesi, yeniden onu anımsatmak yapmış olduğu eserleri yeniden seyirci ve dinleyici ile buluşturmak oldukça önemliydi. Bergen kendi içinde büyük akademisyen, arabesk müzikle klasik müziği harmanlayan biri. Farah da bunu başlangıçtan son anına kadar o denli iyi yansıttı ki. İleriden geçmişe bakıp keyif alacağım işlerden biri oldu. Aslına bakarsak âşık olmak da eğitime doğal olarak tutulmalı, sevginin eğitimi olması gerekiyor. Biz aşkı da sevgiyi de birazcık bencilce yaşıyoruz. Sanırım bu film de bunu sorgulamak için oldukça güzel bir vaka olacak.

Yönetmen M. Caner Alper: Bu bizim üçüncü uzun metraj filmimiz. ‘Bergen’in senaristliğini okur okumaz oldukça etkilendim o gece uyuyamadım. Muhteşem bir ekip tüm arkadaşlarımız müthiş çalıştılar. Hikâye beni oldukça etkiledi, bu hikâyenin beyazperde formlarıyla anlatılması gerektiğine ve bir klasik olması gerektiğine inandık. Uzun bir yapım süreciydi, oldukça meşakkatliydi fakat çıkan sonuçtan hepimiz şeklinde ikimiz de oldukça mutluyuz.

Caner Alper-Mehmet Binay

Caner Alper-Mehmet Binay

Yönetmen Mehmet Binay: Geleceğini eline almak isteyen gençlerin filmi olacağını düşünüyorum. Şundan dolayı Belgin Sarılmışer bizim bildiğimiz adıyla Bergen bu şekilde bir bayan. Bizim bu şekilde bayanlara ihtiyacımız var. Onları korumamız, yaşamalarını sağlamamız gerekiyor. Onun için yaptık bu filmi.

Tilbe Saran: Bergen’in anası oldukça kuvvetli bir karakter. Bergen’in gücü de bir ihtimal o anneden geliyor. Bu şekilde hanımefendilerin hikâyeleri daha çok yer almalı. Hiçbirimizin korunmaya ihtiyacı yok yalnız görünmeye ihtiyacımız var. Bergen inşallah buna vesile olur, kuvvetli hanımefendilerin televizyonda ve beyaz perdede daha çok temsili olur. Bu vesileyle 2012 senesinde imza atıp geçen aylarda çıktığımız İstanbul Sözleşmesi’nin gerekliliğini tekrar hatırlatıyorum.

Basın mensuplarının filmin ortak yapımcısı olmasıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Farah Zeynep Abdullah, “Benim aslına bakarsan senelerdir aslen sinemacı olmak hedefim var. Dolayısıyla bu film benim için o anlamda da oldukça hususi oldu. Öncesinde ve sonrasında hep beraberdik, her şeyinde oradaydım, miksinde de montajında da oradaydım. Dolayısıyla benim için okul şeklinde oldu diyebilirim” dedi.

Film vizyonu öncesi salonda hologram teknolojisi vasıtasıyla Bergen’i çello çalarken izleyen davetliler büyük şaşkınlık ve luk yaşadı. Arkasından filmin başrol oyuncularının salona girişiyle coşku zirve yapmış oldu.

Müzik geçmişine geçen sesi ve konservatuvardan başlamış olan şarkı söyleme tutkusuyla efsaneler arasına girmiş Belgin Sarılmışer’in yaşamını mevzu alan filmimizde Farah Zeynep Abdullah’ın görsel olarak Bergen’e benzerliği ve şarkıları seslendirmedeki başarısı büyük övgü aldı. Abdullah, film için seslendirdiği her Bergen şarkısıyla müzikal kabiliyetini bir kez daha kanıtladı.

Farah Zeynep Abdullah

Farah Zeynep Abdullah

Senaristliğini Yıldız Bayazıt ve Gökyüzü Kaygusuz’un yazdığı, yönetmenliğini Mehmet Binay ve M. Caner Alper’in üstlendiği ‘Bergen’, seyircilerle 4 Mart’ta buluşacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.