Filmlerle “Bizans’a Yelken Açmak” Pera Müzesi’nde

Pera Müzesi Film ve Video Programları, İstanbul’dan Bizans’a ve İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm sergileri kapsamında hazırladığı Bizans’a Yelken Açmak seçkisini çevrimiçi ortamda seyirciyle bir araya getiriyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü iş birliğiyle eş zamanlı olarak ziyarete oluşturulan sergiler, İstanbul’un Bizans araştırmalarının şekillendirmedeki rolünü ve Bizans’ın popüler kültürdeki temsillerini ele alırken, bu kapsamda gösterime sunulan film seçkisi, Bizans geçmişinin sinemadaki yansımalarını ortaya koyuyor.

Bizans’ın Izdırabı

Bizans’ın Izdırabı

Beyaz perdenin ilk yıllarından 1990’lara kadar değişik ülkelerden 4 filmi bir araya getiren seçkide; beyazperde sanatının öncü adı Georges Méliès’in Justinianus’un İnsan Meşaleleri, efsanevi Fransız yönetmen Louis Feuillade’ın Bizans’ın Izdırabı, meşhur Rus yönetmen Andrey Tarkovski’nin Andrey Rublev ve ödüllü yönetmen, beyazperde oyuncusu Dragan Marinković’in Bizans Mavisi adlı filmleri içeriyor.

Fransız yönetmenler Bizans’a “sessiz” yelken açıyor

Justinianus’un İnsan Meşaleleri

Justinianus’un İnsan Meşaleleri

Hem teknik anlamda hem anlatı bakımından beyaz perdenin gelişimine mühim katkıda bulunan Georges Méliès, Justinianus’un İnsan Meşaleleri adlı kısa filmimizde, Bizans İmparatoru Justinianus’un düzenlemiş olduğu bir ziyafeti mevzu alıyor. Konuklarını eğlendirme ardındaki imparator, seçtiği üç kurbanı kazıklara bağlatarak yaktırıyor.

Bizans’ın Izdırabı

Bizans’ın Izdırabı

Sessiz film sürecinin efsanevi yönetmeni Louis Feuillade, Bizans İmparatorluğu’nun son sürecini ele alan olağan dışı zamanı filmi Bizans’ın Izdırabı ile programda içeriyor. 1913 yapımı film, Konstantinopolis şehrinin Osmanlılar tarafınca uğramış olduğu saldırıyı ve sonrasındaki fethini konu alıyor.

Andrey Rublev

Andrey Rublev

Gerçek ve düş ekseninde Bizans Dünya sinemasının en etkili yönetmenlerinden Andrey Tarkovski’nin, geleneksel anlamda öykü anlatmaktan ziyade atmosferini bir fotoğraf benzer biçimde kurduğu Andrey Rublev, 15. yüzyılda yaşamış bir ikona ressamının yaşamını konu alıyor. Feodal şiddetin ve insani sefaletin pençesindeki bir ortamda konuşma isteğini kaybeden Rublev, Ortaçağ Rusyası’nda senelerce sessizlik içinde dolaştıktan sonrasında, büyük bir gümüş çan yapımını üstüne alan bir oğlanla karşılaşır ve tekrardan konuşmaya adım atar.

Bizans Mavisi

Bizans Mavisi

Seçkinin son filmi Bizans Mavisi, Hazar Sözlüğü ile dünya genelinde ün kazanmış yazar Milorad Pavić’in bir öyküsünden uyarlandı. Yönetmenliğini Dragan Marinković’in üstlendiği 1993 yılında yapılmış filmimizde Bizans kilise fresklerinde kullanılan sonsuz mavi boyanın arayışı, Avrupa’nın Balkanlarla buluşmuş olduğu şehvetli bir aşk öyküsüne dönüşüyor.
Bizans’a Yelken Açmak programı 20 Mart’a kadar film.peramuzesi.org.tr adresinden parasız izlenebilir.

Bizans Mavisi

Bizans Mavisi

Izlenme Programı

Justinianus’un İnsan Meşaleleri (4′)
Justinian’s Human Torches

Bizans’ın Izdırabı (30′)
The Agony of the Byzantine

Andrey Rublev (174′)
Andrei Rublev

Bizans Mavisi (76’)
Byzantine Blue
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.