Hülya Koçyiğit: Bu toprakların iyi mi vatanımız bulunduğunu bizlere hatı

‘Kılıçarslan’ sahnelendi

Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu I. Kılıçarslan’ın kahramanlıklarını anlatmak amacıyla İskender Pala tarafınca kaleme alınan ‘Kılıçarslan’ oyunu Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde ilk gösterimini yapmış oldu. Aydın Sigalı’nın yönetmenliğinde sergilen tiyatro oyununa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, oyuncu Hülya Koçyiğit, İskender Pala ve izleyiciler katıldı.

Oyunu görkemli bulduğunu söyleyen Hülya Koçyiğit, “Bizlere kim olduğumuzu, nereden geldiğimiz, bu toprakların iyi mi vatanımız bulunduğunu bizlere hatırlatan bir tiyatroydu. Geçmişimizle, tarihimizle gurur duymamız icap ettiğini bizlere hatırlatan, görkemli kahramanlıkların olduğu, Türkler için değerlerin ne işe yaradığını, her şeyden ilkin vatan, hakkaniyet bulunduğunu hatırlatan bir yapıt seyrettik. Kocaeli Kent Tiyatrosuyla gurur duydum ve iftihar ettim. Oldukça büyük bir prodüksiyon oldu, tam hakkını vermişler” dedi.

Oyunun yazarı olan İskender Pala, “Ben çoğu zaman kelimelere hükmederim, onları yan yana yada alt alta dizerek yazınsal yapıt meydana getiririm fakat benim kelimelerime buradaki sanatçı dostlar ruh vermiş, yaşam katmışlar. Kağıt üstündeki bir eseri, sahne üstünde iyi mi muhteşem olabileceğini gördüm. Daha önceki tiyatro tecrübelerim, daha önceki oyunlarımı aşan bir emek verme ve çaba gördüm. Tüm bu gayretin temelinde yatan şey oyuna özenmiş olmak, bunun da yanında oyuna lüzumlu yatırımların yapılmış olunması. Bu bakımdan yalnız ekip değil, yalnız sahne değil, yalnız yazar değil bununla birlikte bu oyunun ortaya çıkmasına kabul eden irade önemlidir. Bu irade ile beraber yazar, oyuncu ve tiyatro mükemmel bir yapıt çıkarmış. Ben dünyanın her yerinde sahne alabileceğini düşündüğüm bir oyunla karşı karşıyayım. Oyunu kendim yazdığım için değil, tiyatroyu iyi bildiğim için söylüyorum. Kocaeli’deki bu şekilde bir oyun İstanbul’u, Ankara’yı aratmayacaktır” diye konuştu.

Oyunu oldukça beğendiğini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise, “Alkışların sesinden, salondaki coşkudan seyircilerin oyunu beğendiklerini gördük. Sahnedeki oyuncular büyük heyecanla oyunu sahnelediler, büyük tutku ile oynadılar. Ben oldukça beğendim, oyuncularımız salonla da bütünleşti. Yoğun bir katılım da vardı. Hakikaten bu şekilde bir oyunu sahnelemek zor olsa gerek. Işığı, yeni teknoloji ve müziği bir araya getirmek gerçek bir performans. Genel sanat yönetmeninden oyuncusuna, tüm arkadaşlarımı ayrı ayrı kutluyorum. Hakikaten büyük bir iş çıkartılar. Ek olarak oyunun yazarı İskender Pala’yı da kutluyorum, eğer roman eğer olmazsa ondan bir metin, metinden de oyun çıkmazdı. Hepsinin alın terine yüreğine sıhhat diyorum, hepsine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Oyunu bir senedir yapmayı planladığını söyleyen oyun yönetmeni Aydın Sigalı, “Pandemi koşullarından dolayı ileri tarihlere ötelemiştik. 2 ay süresince yoğun bir emek verme temposuyla hazırlandık. Oldukça sayıda oyuncu ve teknik kadro olduğundan birazcık zorlandık. İskender Pala’nın yazdığı Kılıçarslan oyunu dünya prömiyeri. Bu coğrafyada yaşanmış vakaları konu alıyor. Kahraman diyince karşımıza süpermanlar çıkmaya başlamıştı. Artık bu idrak kırılmalı, bizim kendi öz kahramanlarımız var. Bir babanın VR gözlüğünün içine girerek Kılıçarslan’ın hikayesine şahit olması, gençlere hitaben meydana getirilen bir çalışmaydı. Değişik bir atmosferde izlenen bir oyun oldu. Hülya Koçyiğit’inde oyunu izlemesi bizi onurlandı. Kendisi Türk sinemasının en mühim karakterlerinden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.