İş Sanat’ın Metaverse’teki sergisi devam ediyor

İş Sanat’ın, Türkiye İş Bankası’nın fotoğraf koleksiyonundaki eserlerden hususi bir seçkiyle hazırladığı Metaverse’teki ilk NFT sergisi “Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” büyük ilgi ile karşılandı.
Serginin 5 – 7 Nisan tarihleri içinde meydana gelen ön vizyonu için sınırı olan sayıda hazırlanan NFT davetiyelerin tamamı tükendi. Sergi, 8 Nisan’dan 20 Nisan’a kadar platformdaki tüm katılımcılar tarafınca ziyaret edilebilecek.

Sergide, İş Bankası Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer edinen Hikmet Onat, Onur Akdik, Parlak zeka Faik İzer, Feyhaman Duran, İbrahim Safi, İbrahim Çallı, Cevat Erkul, Hulusi Mercan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halil Paşa şeklinde usta ressamların eserlerinden seçilen tablolar NFT olarak ziyaretçilerle buluşuyor.
Serginin küratörlüğünü, İş Bankası’nın 1940’lardan bu yana oluşturduğu koleksiyonuna ev sahipliği meydana getirecek olan ve Beyoğlu’ndaki zamanı binasında restorasyon inşaatı devam eden fotoğraf müzesinin kurucu küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu üstüne alıyor.

Usta sanatçıların eserleri, blokzincir altyapısını kullanan ve merkeziyetsiz bir yapıda kurulan Decentraland platformunda sunuluyor. Sergide kullanılan bir öteki teknoloji olan artırılmış gerçeklik uygulamaları yardımıyla, dijital ortamda sergilenen NFT eserlerin fiziki ve dijital deneyimle birleştirilmesi sağlanıyor. Serginin teknolojik kurgusu İş Bankası ve teknoloji iştiraki Softtech’in Türkiye ve Çin’deki inovasyon merkezlerinin ortaklık ile hazırlandı.

Metaverse’te sergi gezme deneyimi yaşamak isteyenler metaverse.issanat.com.tr adresi üstünden usta ressamların İstanbul’un kıyılarını resmettiği tablolara parasız erişebiliyor
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.