John Akomfrah filmleri Pera Müzesi’nde

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, sanat kurumlarının video sanatını mercek altına alan sergi ve etkinlikleriyle oluşturulan SENKRON “Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında yeni bir çevrimiçi yayınlanma programı hazırladı. John Akomfrah: Bellek Odaları adını taşıyan seçkide sanatçı, yönetmen ve küratör John Akomfrah’ın tek kanallı filmleri Handsworth Şarkıları, Dokuz İlham Perisi, Kanıt, Kimin Kalbe İhtiyacı Var ve Çocuk Benzer biçimde Konuş yer ediniyor.

Dokuz İlham Perisi

Dokuz İlham Perisi

Yedi siyah Britanyalı multimedya sanatçısı ve film yapımcısından oluşan Black Audio Film Collective’in kurucularından olan Akomfrah, orijinal görüntüleri arşiv materyalleriyle bir arada kullanarak coşku verici katmanlı anlatılar oluşturuyor. Çalışmalarında kişisel ve tarihsel hafızayı, geçmiş ve bugünü, çevresel ve insani krizleri yan yana getiren Akomfrah’ın beş filmlik seçkisi, 15 – 30 Nisan tarihleri içinde Pera Müzesi internet sayfasında seyircilerle buluşacak.

Handsworth Şarkıları

Handsworth Şarkıları

Kimlik ve kişilik üstüne hikâyeler

Handsworth Şarkıları’nda 80’ler İngilteresi’nde yaşanmış olan ırksal ve toplumsal kargaşaları ele alan yönetmen, Dokuz İlham Perisi’nde cenk sonrası İngilteresi’ni tekrardan inşa etmek suretiyle Afrika, Karayipler ve Cenup Asya’dan süregelen toplu göçün tarihini konu alıyor. Kanıt’ta 1966 darbesinden sonrasında sömürge sonrası toplumların durumuna mercek tutan Akomfrah, Kimin Kalbe İhtiyacı Var’da bir grup dost ve sevgilinin yaşamlarından 10 senelik bir kesite odaklanırken, Çocuk Benzer biçimde Konuş’ta ise kontrolden çıkan bir vaka sonucu hayatları geri dönülmez bir halde değişen üç dost arasındaki ilişkileri konu alıyor.

Kanıt

Kanıt

John Akomfrah: Bellek Odaları programı 30 Nisan’a kadar film.peramuzesi.org.tr adresinden parasız izlenebilir.

Izlenme Programı

John Akomfrah: Bellek Odaları
15 – 30 Nisan
Handsworth Şarkıları (58′)
Handsworth Songs
Kanıt (76′)
Testament
Kimin Kalbe İhtiyacı Var (78′)
Who Needs A Heart
Çocuk Benzer biçimde Konuş (77’)
Speak Like A Child
Dokuz İlham Perisi (92’)
The Nine Muses
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.