Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Türkiye’nin kültür ve

Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde, Kültür ve Gezim Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı içinde imzalanan Güzel Sanatlar Liseleri Ortak Yönetim Modeli İş Birliği Protokolü programında konuşan Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gençlerin daha iyi şartlarda eğitim almalarını sağlayacak altyapıyı oluştururken, eğitimle kültür-sanat arasındaki bağları da güçlendirmek icap ettiğini söylemiş oldu.

Güzel sanatlar liselerinin Türkiye’nin eğitim ve kültür hayatına yeni bir nefes ve yeni bir coşku kattığını kaydeden Ersoy, “Bu liselerde eğitim gören gençlerimizin fazlaca yakın bir vakit diliminde Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Mehmet Nuri Ersoy, gelişmiş bir cemiyet olmak için iyi eğitimli olmanın yanı sıra kültür-sanat alanlarında da iddialı olmanın önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti: Türkiye’nin dört bir köşesindeki gençlerimizin, kültürel ve sanatla alakalı aktivitelerden yararlanması için, müzeleri, kütüphaneleri, sanat merkezlerini, beyaz perde ve sergi salonlarını yaygınlaştırıyoruz. Genç sanatçıların yetişmesine katkı sağlamak, ortaya yeni eserler çıkmasına zemin hazırlamak adına, gençlere dönük fazlaca ciddi desteklerde bulunuyoruz. Fakat biz şunu fazlaca iyi biliyoruz ki, ne yaparsak yapalım, yeni kültür merkezleri inşa etsek de o mekanlara ruh verecek olan gençlerin enerjisidir, heyecanıdır. Bundan dolayı yaptığımız tüm çalışmalarda temel hedefimiz geleceğin sanatçılarını yetiştirmektir şu demek oluyor ki insana, gençlere, sizlere yatırım yapmaktır. Bugün Ulusal Eğitim Bakanlığımız ile beraber güzel sanatlar liselerimizdeki gençlerin daha nitelikli bir eğitim almalarını sağlamak adına bir araya gelmiş bulunuyoruz. Güzel sanatlar liselerinde okuyan gençlerimizin kendi alanlarında daha donanımlı bireyler olmasını istiyoruz.

Gençlerin kültür – sanat alanında iyi bir altyapıya haiz olması ve dünya standartlarında eğitim alması adına, Ulusal Eğitim Bakanlığıyla bir protokol imzaladıklarını dile getiren Mehmet Nuri Ersoy, “Bu sayede alanında başarı göstermiş öğretmenlerimizin görevlendirilmesi, devlet sanatçılarının öğrencilerimizle bir araya gelmesi, üniversite öğretim üyelerinden destek alınması ve teknik ihtiyaçların giderilmesi benzer biçimde, eğitimin standardını arttıracak bazı yenilikleri de kapsayacak bir adım atmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Nuri Ersoy, güzel sanatlar liselerinin Türkiye’de geleceğin sanatçılarının yetişmesine temel teşkil eden en mühim merkezlerden biri olacağına dikkati çekerek, Türkiye’nin gelecekteki yönetmen, ressam, oyuncu ve bestekarlarının bu okullarda yetişeceğini aktardı.

Güzel sanatlar lisesi mezunlarının iyi bir üniversite eğitiminin yanında, sanat yaşamının içinde yer almaya başlayacağına inandığının altını çizen Ersoy, sözlerini “Bugüne dek sabırla ve inançla el attığımız her alanda, emeğimizin karşılığını aldığımızı görmek, bizlere büyük bir motivasyon deposu oluyor. İnanıyorum ki bu liselerde, Türk milletinin göğsünü kabartacak nice sanatçılarımızı da sanat hayatına kazandıracağız. Güzel Sanatlar Liseleri Ortak Yönetim Modeli İş Birliği Protokolü’nün ülkemiz, kültür sanat yaşamımız ve eğitim dünyamız için hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde tamamladı.

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in iş birliği protokolünü imzaladığı törende ek olarak Beşiktaş İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri mini konser verdi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.