Mehmet Nuri Ersoy: TÜRKSOY, Türk kültürünün sevgi, hoşgörü ve akı

TÜRKSOY toplantısı yapılmış oldu

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa’da düzenlenen TÜRKSOY Sürekli Konseyi Muhteşem Toplantısı’nın açılış oturumunda yapmış olduğu konuşmada, dün akşam kentin, nevruz kutlamalarıyla birlikte “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” açılış törenine ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

Törenin iyi bir halde geçtiğini, “Türk Dünyası Kültür Başkenti” projesinin bu yıl da hedefine ulaşacağına inandığını belirten Ersoy, şöyleki konuştu: Kültürün toplumları bir araya getiren ve ortak bir platformda buluşturan yegane unsurlardan biri olduğu düşüncesiyle TÜRKSOY, Türk kültürünün sevgi, hoşgörü ve akılcılık ilkelerine dayandığının bilinci içinde, Türk kültürünün internasyonal düzeyde benimsenmesine, yaygınlaştırılmasına çalışmakta ve bu yolda uygarlığa, dünya barışına ve insan haklarına hizmet etmektedir. Oldukça mühim bir görevi icra etmekte olan TÜRKSOY, kısa sürede internasyonal bir kurum olarak Türk dünyasında ve internasyonal camiada elit bir konum kazanmış, kültür ve sanat branşında, değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü konumuna gelmiştir. İşte bu aşamada TÜRKSOY, ortak kültür ve sanat zenginliğimizle Türk dünyasını kucaklamak, halklarımız içinde birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını pekiştirmek ve bununla beraber dost ve kardeş ülkelerin sanat eserlerini ve sanatçılarını, kültür adamlarını öteki ülkelerde tanıtmak misyonunu yerine getirme gayreti içindedir

Mehmet Nuri Ersoy, bu toplantı vesilesiyle, gerek mevzuat üstünde yapacakları düzenlemeler gerekse alacakları kararlar ile TÜRKSOY’u daha ileri seviyeye taşımayı amaçladıklarını dile getirdi. Ersoy, TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulamasıyla, kentlerin kültürel bir marka kıymeti kazanmasını mümkün kıldığını aktardı.

Eskişehir’de 2013 senesinde, Kastamonu’da 2018’de meydana gelen Türk halkları kültür şöleninin yenisini Bursa’da mahalli yönetimlerin de katkılarıyla hayata geçirmekten onur duyacaklarını ifade eden Ersoy, sözlerini şöyleki sürdürdü: 2022 senesinde güzel ülkemizin nadide kentlerinden Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’mız ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ sancağını en iyi şekilde taşıyacaktır. Bursa, siz değerli üyelerimizin de göreceği şeklinde coğrafi, beşeri ve naturel tüm güzellikleriyle, zamanı ve kültürel değerleriyle ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ payesini layıkıyla taşıyacak kentlerimizdendir. Bu senenin da geçmiş yıllarda olduğu şeklinde başarıyla tamamlanabilmesi için Bakanlığımızın tüm imkanlarını kullanacağımızı belirtmek isterim. Bu doğrultuda, 2019 senesinde, ülkemizin bir albeni merkezi haline gelmesi, somut ve somut olmayan naturel, kültürel, biyolojik ve insan ürünü mirasların keşfedilmesi, geliştirilmesi ve tanıtılması, kısa, orta ve uzun vadeli yazışma ve pazarlama çalışmalarıyla Türkiye gezim kapasitesi ve gezim yatırımlarının ülke ekonomisindeki oranı ve hizmet kalitesinin artırılması amacıyla kurduğumuz Türkiye Gezim Tanıtım ve Geliştirme Ajansımızı Bursa’nın haiz olduğu potansiyelin değerlendirilmesi, yıl süresince yapılacak etkinliklerin görünürlüğünün sağlanması, tanıtımın internasyonal boyuta taşınması bakımından görevlendirmiş bulunuyoruz.

Kültür ve Gezim Bakanlığının, paydaşlarıyla Türkiye’de ve kardeş coğrafyalarda kültürel unsurların tespiti ve korunması mevzusunda iş birliğine devam edeceğini vurgulayan Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl Bursa’da dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve entelektüeller içinde kültürel etkileşim ve deneyim paylaşımı sağlanacağını, bu doğrultuda 2022’nin verimli ve başarı göstermiş geçeceğine inancının tam bulunduğunu kaydetti.

TÜRKSOY mevzuatında yapılması tavsiye edilen düzenlemelerin, yeni seçilen genel yazman döneminde yürütülecek çalışmaların peşinden değerlendirilmek suretiyle sonraki toplantılara bırakıldığı belirtilen bildirgede, Azerbaycan Kültür Bakanlığının önerisi ve Sürekli Konsey üyelerinin onayı ile zamanı ve kültürel zenginlikleriyle malum Azerbaycan’ın Şuşa şehrinin 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti duyuru edilmiş olduğu bildirildi.

Bildirgede ek olarak, TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevine, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Data, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığının teklifi üstüne Sultanbai Raev’in 2022-2025 periyodu için oy birliği ile seçildiği duyuruldu.

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kapanış oturumunda yapmış olduğu konuşmada, etkinliğin düzenlenmesinde alın teri dökenlere teşekkürlerini iletti. Konukları Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da ağırlamaktan kıvanç duyduklarını belirten Ersoy, “Hem Bursa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış törenlerini hem de nevruzu eş zamanlı olarak büyük bir coşkuyla dün akşam gerçekleştirdik. Tüm yılı kapsayacak etkinliklerin minimum bu kutlamalar kadar başarı göstermiş olacağına yürekten inanıyorum. Bununla birlikte 2022 yılının biz için son aşama mühim bir yıl olacağını düşünüyorum” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, Kovid-19 pandemisinin sonlanacağını düşündükleri 2022’de atacakları adımların da büyük ehemmiyet taşıdığını dile getirdi. TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini 4 dönemdir sürdüren Düsen Kaseinov’a teşekkür eden Ersoy, şöyleki konuştu: Görevini hakkıyla yerine getiren Sayın Kaseinov’a, bugüne dek TÜRKSOY bünyesinde Türk kültür ve sanatının anlaşılmasında, korunmasında, dünyaya tanıtılmasında gösterdiği özveriye ve kardeş ülkelerimiz içinde mevcud dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinde sağlamış olduğu büyük katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni Genel Yazman Sayın Raev’e görevinde bir kez daha başarılar diliyor, ülkemizin ev sahibi olarak tüm çalışmalarında destekçisi olacağını bir kez daha ifade ediyorum. Bu toplantının dost ülkeler içinde verimli sonuçlar doğurduğuna içtenlikle inanıyorum. Gelecek yıl de Türk Dünyası Kültür Başkenti olacak Azerbaycan Şuşa kentinde buluşmak suretiyle ilginiz ve katılımınız için teşekkür ediyorum.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.