Ödüller sahiplerini buldu | Kültür-Sanat Haberleri

Ödüller sahiplerini buldu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi kampüsünde meydana gelen festivale, tasarı ve belgesel kategorilerinde 98 ülkeden 1368 talebe filmi başvurdu. Geleceğin yönetmenleri, festival süresince katıldıkları imalathane emek harcamaları, film gösterimleri, söyleşiler ve kültür gezileri ile kendilerini geliştirme fırsatını elde etti.

Festivalin jüri başkanlığını tiyatro, beyaz perde ve tv dünyasının başarıya ulaşmış oyuncusu Burak Sergen üstlenirken, jüri üyeleri içinde yönetmen Mesude Erarslan Tekin, gazeteci ve tv programcısı Gülay Afşar, belgesel film yönetmeni ve akademisyen Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ve HKÜ Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gül Rengin Küçükerdoğan yer aldı.

Üç gün devam eden festivalde öğrenciler hem jüri üyeleri ile hem de beyaz perde dünyasının sevilen isimleriyle söyleşiler gerçekleştirmiş oldu. Festivalin sürpriz konuğu, oyuncu ve yönetmen olarak sinemamızda mühim bir yeri olan Uğur Yücel oldu.

“BU ORGANİZASYONUN HAYALİNİ KURAN HERKESİ KUTLUYORUM”

Festivalin gala gecesine katılarak genç sanatçılara seslenen Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “7 yıl ilkin 15 öğrencinin katılımıyla süregelen festivalin bu yıl tasarı ve belgesel kategorisinde, 1368 müracaat alması ne kadar doğru bir yol izlendiğini ve nitelikli bir emek harcama yapıldığını göstermektedir. Bu yüzden öncelikli olarak bu organizasyonun hayalini kuran, bugünlere gelmesine emek veren herkesi kutluyorum. Ek olarak bu süreçte desteğini esirgemeyen, başta Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti olmak suretiyle üniversite yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.” sözleri ile düşüncelerini dile getirdi.

7 YILDA ULUSLARARASI SEVİYEDE FESTİVAL BAŞARISI

HKÜ Mütevelli Kurul Başkanı Cemal Kalyoncu ise festivalin gala gecesinde davetlilere seslenirken, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin 14 yıl benzer biçimde kısa bir sürede Türkiye’nin en başarıya ulaşmış vakıf üniversitelerinden biri haline gelişinin azim ve kararlılık dolu öyküsünü paylaştı ve sözlerini şöyleki sürdürdü:

“78 yıl ilkin bu topraklarda temelleri atılmış ve artık küresel bir marka olarak okyanuslara yelken açmış bu geminin kaptanı olarak, gene bu topraklarda ve küresel bir festivalin galasında sizlerle beraber olmanın gururunu yaşıyorum. Biz ülkesini seven ve vefa duygusuyla hareket eden bir kurum olarak; her mevzuda elimizi taşın altına koyduk, koymaya da devam ediyoruz. Sokak hayvanlarımıza, ormanlarımıza, kültürel mirasımıza haiz çıkıyoruz; Kalyon Kültür çatısı altında sergiler, atölyeler, söyleşiler düzenliyoruz. Bu festivale katılma cesareti göstererek, emeklerini ortaya koyan tüm müracaat sahiplerini ve ödül alanları canı gönülden kutluyorum.”

KÜLTÜR VE SANATA ÖNEM VERİYORUZ

Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli ise genç sinemacıları yüreklendirdiği konuşmasında; Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin, eğitim-öğretim faaliyetleri ve bilimsel çalışmaların yanı sıra, kültürel ve sanatla alakalı etkinliklere de büyük ehemmiyet vererek her daim en iyisini internasyonal düzeyde halletmeye çalıştığına dikkat çekerek, “Altın Baklava Film Akademisi ve Internasyonal Talebe Film Festivali”nin bunun en büyük göstergelerinden biri bulunduğunu belirtti ve festivalin gerçekleşmesinde alın terki dökenler ile katılımcılara teşekkür etti.

EN ANLAMLI ÖDÜL

2008 senesinde Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin temellerini atarak, bir tek Gaziantep’e değil, tüm Türkiye’ye mühim bir yaratı bırakan merhum Hasan Kalyoncu anısına her yıl verilen “Hasan Kalyoncu Hususi Ödülü”, bu yıl Ömer Güler’in yönetmenliğini üstlendiği Arayış/Odyssey adlı filme verildi.

Ödülü takdim eden Mütevelli Kurul Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, “Hasan Kalyoncu Hususi Ödülü, Altın Baklava Film Akademisi Internasyonal Talebe Film Festivali’nin kim bilir en anlamlı ödülü. Bu ödül, azmi, yılmazlığı ve geniş vizyonu ile bölgemize ve ülkemize eşi olmayan katkılar elde etmiş merhum Hasan Kalyoncu’nun anısına veriliyor. Çeşitli sektörlerde başarıya ulaşmış projeler gerçekleştirmesinin yanında, eğitime hususi bir ehemmiyet veren Hasan Kalyoncu’nun, üniversitemizin hızla ve güvenilir adımlarla gerçekleştirdiği yükselişi mutluluk ve gururla izlediğinden şüphemiz yok.” sözleri ile ödülün içsel anlamını bir kez daha altını çizdi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Altın Baklava Film Festivali’nde “Tasarı” ve “Belgesel” kategorilerinde 13 film ödüle layık görüldü. VII. Altın Baklava Film Festival’nde Tasarı kategorisinde yönetmenliğini Lovro Mrdjen’in yapmış olduğu “Stamp” filmi birinci olurken, Tasarı Dalı Jüri Hususi Ödülü, yönetmenliğini Sacha Bitar’ın yapmış olduğu “Junkyard” filmine verildi.

Belgesel kategorisinde ise birincilik ödülünü “Trucage” filmi ile yönetmen Ahmed Abuzenada alırken, Belgesel Dalı Jüri Hususi Ödülü’nün sahipleri “Days of Fishing” filmi ile yönetmen Benjamin Grinand ve yönetmen Lucien Lepoutre oldu.

Bu yıl ilk kez izleyici oyları ile belirlenen “Izleyici Hususi Ödülü”, Ernesto Redondo Vergera’nın yönetmenliğindeki Contentment adlı filme giderken, Zeugma Kültür – Sanat Hususi Ödülü ise “Çerçeve/The Frame” filmi ile Mert Sata ve Berk Sata’ya verildi.

Tasarı Birincisi: “Stamp”, Lovro Mrdjen – Hırvatistan
Tasarı İkincisi: “Imaginarium”, Cristian Beteta – İspanya
Tasarı Üçüncüsü: “Babamın Öldüğü Gün/The Day My Father Died”, Emre Sefer – Türkiye
Tasarı Hususi Ödülü: “Junkyard”, Sacha Bitar – Lübnan
Tasarı Mansiyon Ödülü: “Preparation”, Ilia Asitashvili – Gürcistan
Belgesel Birincisi: “Trucage”, Ahmed Abuzenada – Mısır
Belgesel İkincisi: “Tobacco Shops”, Dora Slakoper – Hırvatistan
Belgesel Üçüncüsü: “Sürgünde Bir Yıl/A Year in Exile”, Malaz Usta – Türkiye
Belgesel Jüri Hususi Ödülü: “Days of Fishing”, Benjamin Grinand ve Lucien Lepoutre – Belçika
Belgesel Mansiyon: “Smirna’nın Çukuru/Çukurhattan”, Begüm Aksoy – Türkiye
Hasan Kalyoncu Hususi Ödülü: “Arayış/Odyssey”, Ömer Güler – Türkiye
Zeugma Kültür – Sanat Hususi Ödülü: “Çerçeve/The Frame”, Mert Sata – Berk Sata – Türkiye,
Izleyici Hususi Ödülü: “Contentment”, Ernesto Redondo Vergara – Estonya
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.