‘Rüyaların Dansı’nın dünya prömiyeri CSO’da yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) arp sanatçısı Çağatay Akyol ile ABD’nın önde gelen flüt sanatçılarından Nicole Esposito, Rüyaların Dansı isminde çalışmalarının dünya prömiyerini 17 Mart’ta CSO’da meydana getirecek.

CSO sanatçısı ve arp grup şefi Akyol, internasyonal arenada birçok aşama ve ödüle layık görülmüş lowa Üniversitesi flüt profesörü Nicole Esposito ile geçen yıl aralıkta ABD’da yayımladıkları albümlerinin ilk konseriyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Akyol, arpın 3 bin 700 yıl ilkin Anadolu’da ilk kez çalındığını, arp ve flütün birlikteliğinin de binlerce yıl öncesine dayandığını söylemiş oldu.

Seneler geçtikçe iki enstrümanın evrilerek bugünkü halini aldığını, ses ve sorumluluk açısından da varlıklı olduklarını belirten Akyol, “Bugün, arp ve flüt için pek fazlaca çağdaş yaratı de yazılmakta. Bilhassa Fransız empresyonizminde Debussy, Ravel, Gabriel Faure flüt ve arp için fazlaca güzel eserler yazmış. Konçertoda Mozart’ın flüt-arp konçertosu fazlaca meşhurdur. Amerikalı besteci Liberman’ın besteleri de bu iki enstrüman için son aşama kalitelidir. Fakat gene pek fazlaca eseri bu iki enstrümanla çalabiliyoruz” diye konuştu.

CSO’da konser verecekleri Nicole Esposito ile iletişimlerinin 2 yıl öncesine dayandığını dile getiren Akyol, tanışmalarını ve projenin detaylarını şu şekilde söyledi:

“Ocak 2020’de İsveç’te internasyonal oda müziği festivaline çağrı edildim. Orada Fransız flütçü Helene Boulegue ile konser verdim. Boulegue, toplumsal medyaya meraklı olduğundan konser videolarımızı kendi hesabından paylaştı. Bu videoları ve benim çalış tarzımı Nicole Esposito görmüş. ‘Ne yapmış olup edip, bu arpçıyla çalmam lazım.’ diyerek benimle irtibata geçti. Beni, öğretim üyesi olduğu Iowa Üniversitesine çağrı etti. Ağustos 2021’de 3 hafta ABD’de kaldım. 12 gün prova yaptık ve 6 gün de kayıt süreci yaşadık. ABD’deki çalışmaların ürünü bu konser. Günde 6 saat fazlaca disiplinli çalıştık, 7-8 saat kayda girdik. ABD’da albümümüz çıktı. ‘Dancing in Dreams’ albümümüz dijital marketlerde dinlenebiliyor. Konserimizin dünya prömiyerini 17 Mart’ta Zamanı CSO Salonu’nda, dinlendirici melodiler ve güzel tınılarla yapacağız.”

KONSERDE KLASİKLER VE İSTANBUL ŞARKILARI BİR ARADA

Esposito’nun 30’lu yaşlarda profesörlük unvanı aldığını, Iowa Üniversitesinin üflemeli çalgılar bölüm başkanlığını yürüttüğünü, bunun yanında dünyanın pek fazlaca yerinde konserler verdiğini ifade eden Akyol, ek olarak birçok eserin ilk icrasını icra eden flütçü bulunduğunu söylemiş oldu.

Akyol, Esposito’nun Türkiye’de ilk kez sahneye çıkacağı konserde, arp ve flüt repertuvarının mühim eserlerini ve eski İstanbul şarkılarının potpurilerini seslendireceklerini belirtti.

Kısa sürede ikinci projelerini yapmak ve Türkiye’de daha fazlaca konser vermek istediklerini özetleyen Akyol, İstanbul, İzmir ve müzik festivallerinde konser vermeyi planladıklarını kaydetti.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.