UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne alındı

UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne alındı

UNESCO Dünya Mirası Geçici Sıralamasında bulunan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi’nde yer edinen Anadolu Hiyeroglif ve Fenike dillerinin bir arada kullanıldığı yazıtlarla ilgili yürütülen çalışmalarda sevindirici netice alındı.

İl Kültür ve Gezim Müdürlüğü, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) ve Küresel Stratejik Araştırmalar Derneği (KÜRSAD) tarafınca ortak yürütülen çalışmayla çift dilli “Karatepe Yazıtları”, UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne Türkiye’den miras olarak kaydedilen 70’inci yapıt oldu.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, AA muhabirine, UNESCO’ya meydana getirilen başvuruya KÜRSAD’ın önayak bulunduğunu söylemiş oldu.

KÜRSAD’ın kendilerine yapmış olduğu müracaat üstüne müzede bulunan yazıtların UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne alınması için bir komisyon kurulmasına karar verildiğini özetleyen Uzun, “Ikimiz de İl Kültür ve Gezim Müdürlüğüyle görüşerek ortak bir komisyon oluşturduk ve UNESCO nezdinde çalışmalara hız verdik. Netice itibarıyla sevindirici bir netice de aldık. Hem ülkemiz hem de Osmaniye’miz açısından UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne girmek hakkaten mühim şundan dolayı dünyanın birçok yerinde bu listeye girmek için bekleyen bölgeler var. Biz, onları geride bırakarak bu listeye girmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEMİZDE ÇOK ZENGİN BİR ARKEOLOJİK MİRAS VAR”

Uzun, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi’nin arkeolojik açıdan dünya tarihinde fazlaca mühim bir yere haiz bulunduğunu vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

“Bölgemizde aslına bakarsanız fazlaca varlıklı bir arkeolojik miras var. İl Kültür ve Gezim Müdürlüğümüz burada hakkaten fazlaca mühim emek harcamalar gerçekleştiriyor. Bu arkeolojik değerlerin gün yüzüne çıkarılması adına, arkeoloji bölümümüzdeki arkadaşlarımız bölgemizde birçok yerde kazılara katılıyor. Türkiye’nin her yerinde kazılara katılıyorlar fakat ilk olarak bölgemizdeki kazılarda daha etkin bir halde yer aldıklarını söyleyebiliriz.”

“MÜZENİN, UNESCO’NUN İKİ LİSTESİNDE BİRDEN OLMASI ÖNEMLİ”

İl Kültür ve Gezim Müdürü Burhan Torun da UNESCO Dünya Mirası Geçici Sıralaması’ne alınmasının arkasından müzenin mühim gezim destinasyonları arasına girdiğini beyan etti.

Müzede bulunan çift dille yazılmış yazıtların müzenin listeye girmesiyle yeniden gündeme geldiğini aktaran Torun, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yazıtlarımız, UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne alınmasıyla tüm dünyaca malum bir listede kayıt altına alınmış oldu. Bu sayede hem Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi bir kere daha dikkati çekmiş hem de yazıtlarımız listedeki 70 kayıtlı miras yapıt arasına girmiş oldu. Müzemizin UNESCO’ya ilişik iki mühim listede birden olması, tanıtım açısından oldukça mühim bir destek sağlayacak. Böylelikle hem Gezgin Rehberleri Odası hem de Türkiye Gezi Acenteleri Birliği, bu bölgeyi işaret edecektir. Dolayısıyla bu, Osmaniye’mizin, memleketimizin tanıtılması anlamında mühim bir adım olacaktır.”

“BÖLGEMİZ İÇİN BÜYÜK KAZANÇ SAĞLADI”

KÜRSAD Başkanı Mustafa Çakar da müzede bulunan yazıtların UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne alınması için ilgili kurumlarla ortaklaşa emek harcama yürüttüklerini dile getirdi.

Ortaklaşa kurulan komisyonda yer edinen uzman akademisyenlerin hazırladığı raporla UNESCO’ya başvurduklarını özetleyen Çakar, şunları kaydetti:

“Meydana getirilen toplantı sonucu müzede yer edinen çift dilli yazıtların UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne alınmasına karar verildi. Ülkemiz açısından, yöremiz açısından kültürel kıymet olarak fazlaca büyük bir ehemmiyet kazanan bu yazıtların listeye alınmasıyla bölgemiz için büyük bir kazanç sağlanmıştır.”
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.