VBKY’nin felsefe dizisinden 3 yeni kitap

VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) felsefe kitaplığı, yayımladığı üç yeni kitapla genişlemeye devam ediyor. Doç. Dr. M. Ertan Kardeş’in editörlüğünü üstlendiği derleme “Çağımız ve Thomas Hobbes”, Nebi Mehdiyev çevirisiyle Judith Shklar’ın “Adaletsizliğin Veçheleri”, İlhan Burak Tüzün çevirisiyle André Laks’ın “Presokratik Felsefeye Giriş” yayımlandı.

Carl Schmitt’in, Leo Strauss’un, Pierre Manent’ın, Jacques Derrida’nın, Max Horkheimer’ın, Franz Neumann’ın Hobbes okumalarına dair yaklaşımların yer almış olduğu “Çağımız ve Thomas Hobbes”, okurlara Hobbes metinlerinde çağımızın krizlerini tekrardan düşünmeyi vaat ediyor. Akademisyen-yazarlar M. Ertan Kardeş, Funda Günsoy, Kurtul Gülenç, Özgür Emrah Gürel, Cengiz Çakmak, Tacettin Ertuğrul, Serpil Tunç-Ütebay, Fiil Yolsal-Murteza’nın yazılarından oluşan kitap politik felsefe alanında mühim bir müracaat deposu durumunda.

Felsefe ve politik kuram alanında 20. yüzyılın ikinci yarısında mühim bir yere haiz olan Judith Shklar’ın en mühim eserleri içinde sayılan “Adaletsizliğin Veçheleri” hakkaniyet sorununu, edebiyattan politik teoriye, felsefeden görsel sanatlara uzanan emsalsiz bir bakış açısıyla inceliyor.

Antik Yunan Felsefesi’nin mühim uzmanlarından Andre Laks, “Presokratik Felsefeye Giriş” adlı eserinde felsefe zamanı okumalarında yaygın kabul gören “Presokratik felsefe” dönemlendirmesini önde gelen figürlerinin felsefi yaklaşımları üstünden münakaşaya açıyor. “Presokratik felsefe”ye ve bu alanda üretilmiş fikir birikimine dair detaylı bir fotoğraf veren yazar, Erken Dönem Yunan Felsefesi okuması yapmak isteyenlere ufuk açıcı bir kaynak sunuyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.